Ar-Ge Çalışmaları ile Geleceğe Sağlam Adımlar Atın.
Yazılım Şirketleri ve Ar-Ge Çalışmaları

 

Yazılım Şirketleri Neden Ar-Ge Yapmak Zorunda?

Aslında sadece yazılım şirketlerinin değil, tüm kurumların kendilerini geliştirmek ve ilerlemek için yapması gereken çalışmalar; AR-GE olarak adlandırılır. Araştırma ve geliştirme kelimelerinin kısaltılmış hali olan AR-GE çalışmaları, yenilikçi ve özgün fikirler ileri sürülen ve araştırılan deneysel çalışmalar olacağı için, elde edilen yenilikçi ürünlerle rekabet avantajı sağlanırken aynı zamanda şirketler açısından riskli bir süreci de kapsamaktadır. Yazılım şirketlerinde AR-GE çalışmaları dendiğinde ise ilk akla gelen; aslında geleceğin dünyasına yapılacak yatırımlar ve araştırmalardır.


Yazılım firmalarında Ar-Ge Çalışması

Bilgisayar yazılım sektöründe AR-GE çalışmaları yapılırken, işin araştırma kısmında mevcut durum değerlendirilir ve gelecekte oluşabilecek ihtiyaçlara göre yazılım araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılır. Mevcut durum değerlendirilirken yapılan; bir önceki yazılımda bulunan eksiklikler, yazılım hataları ve kullanıcıların yaşadığı problemlerin belirlenmesidir. Örnek vermek gerekirse teknoloji devi Apple, iPad, iPhone veya iMac’ler için yeni bir yazılım sürümü piyasaya sürdüğünde önce yazılımın beta sürümünü yayınlayarak, gönüllü kullanıcılardan bunu indirmesini ve resmi Apple forumlarında yazılımda karşılaşılan sorunları tartışmalarını istemektedir. Bu şekilde mevcut durumu değerlendiren Apple AR-GE kadrosu, yazılımın hatasız sürümleri için çalışmaya devam etmektedir. Yazılım şirketleri de bu süreçte mevcut yazılımı geliştirmek veya yeni bir yazılım hazırlamak için çeşitli kuruluşlarla işbirliği yaparak mevcut ihtiyaçları ve gelecekte duyulması beklenen ihtiyaçları belirlerler. Yazılım şirketlerinde AR-GE çalışmalarının geliştirme kısmında ise; ya yeni bir yazılım hazırlanır veya mevcut yazılım hatasız olacak şekilde geliştirilmeye çalışılır. Bu işi yaparken aynı zamanda kaliteyi ve yazılım çeşitliliğini arttırmak, ayrıca yazılımın maliyetini düşürmek için de gerekli çalışmalar yapılmalıdır.


Bir yazılım şirketinin sektörde uzun süre kalabilmesi ancak; yazılım şirketinin AR-GE çalışmalarına büyük önem vermesi ile mümkün olur. Özellikle bilgisayar teknolojileri sektörü, geleceği uçsuz bucaksız bir sektördür. Başarılı bir yazılım çıkartıp beklemeye geçmek, bu sektörde asla yapılmaması gereken bir hata olacaktır. AR-GE çalışmalarında aslında bütçenin en büyük payı; yazılımı hazırlayacak olan personel giderleridir. Ancak üstün nitelikli ve konusunda uzman personelin, bir yazılım şirketinde AR-GE çalışmalarına büyük katkıda bulunacak en değerli unsur olduğu unutulmamalıdır. Ürün için geliştirilen yazılımların yanı sıra, müşteri isteklerine göre de yazılımlar yeni baştan yaratılabilir. Bu durumda AR-GE çalışması yapılan yazılımın şirket ihtiyaçlarına yönelik olması ve her türlü koşulda uyarlanabilir olması büyük önem kazanacaktır. Günümüzde pek çok devlet kurumu veya uluslararası kuruluş, yazılım şirketlerinin AR-GE bütçelerine hibe kredi desteği vermektedir. Bu koşullar araştırılarak ve üniversitelerle de işbirliği içinde olarak yapılacak ürün veya firma odaklı bir AR-GE çalışması, yazılım şirketini ileriye taşıyacak bir çalışma olacaktır.

  • HİZMETLERİMİZ

    web platform .Net framework, Asp.Net, MVC, HTML5 teknolojileri ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik dinamik web uygulamaları

    windows platform C# .Net, WPF, Console teknolojileri ile kullanıcı dostu masaüstü uygulamalar

    mobil platform iPhone - iPad için xCode, android telefonlar için Android Studio, Windows Phone için Visual Studio üzerinde native uygulamalar

  • Ürünlerimiz