Yazılım ve Tasarımın Uyumu.
Yazılımın Kalitesi Kadar Tasarımın Kalitesi De Önemlidir

Yazılımın Kalitesi Kadar Tasarımın Kalitesi De Önemlidir

Tüm elektronik ürünlerde ve bilgisayar sistemlerinde, aygıtların verilen komutları algılayarak çalışmasını sağlayan bilgisayar programlarına yazılım adı verilir. Yazılım için kullanılan diller genellikle Pascal, Java, C ve C++’dır. Yazılımlar; sistem yazılımları, uygulama yazılımları ve çevirici yazılımlar olarak üçe ayrılır. Günümüz teknolojisinde yazılımların geldiği nokta, hayatın ayrılmaz bir parçası olma yolundadır.


Bir yazılım geliştirilirken, müşterinin ihtiyaçları göz önüne alınarak hazırlanmalıdır. Buna göre yazılım geliştirme aşamasında, doğruluk, bütünlük, kolay-çok amaçlı- tekrar kullanılabilirlik, test edilebilirlik, kapasite, performans, gelişme kolaylığı, bakım kolaylığı, grafik ve raporlama yetenekleri gibi kavramlar ön plana çıkar. Yazılımda kalite kavramı denince akla ilk gelen; eğer yazılım, özel bir yazılımsa müşteri beklentilerinin ne kadar karşılandığıdır. Eğer yazılım genel olarak herkesin kullanabileceği bir yazılımsa, yazılımın kendisinden beklenenlerin karşılanmış olması, yazılımın kaliteli olduğu anlamına gelir, çünkü bu tip yazılımlarda binlerce kullanıcının beklentisi farklı olacaktır. Yazılımın hızı, doğruluğu, hata sıklığının azlığı gibi dışarıdan gözlemlenen kalitesi, büyük oranda yazılımın iç yapısının kalitesine bağlı olacaktır. Bu noktada genel olarak kolay anlaşılır, hızlı, doğru, test edilebilir ve geliştirilebilir bir yazılımın kaliteli bir yazılım olduğu söylenebilir.


Yazılım geliştirme sürecinde kalite kavramından bahsettikten sonra, en az onun kadar önemli olan bir başka konu da; web tasarımındaki kalite kavramıdır. Yazılım kaliteli bir yazılım olsa da web tasarımındaki uygulama hataları, web sitesinin müşteri ve kullanıcı beklentilerini karşılamamasına yol açacaktır. Bu durumda web tasarımı ve yazılımın birlikte uyum içinde çalışması gereklidir. Kaliteli bir web tasarımı, mutlaka özgün olmalı, içerik ve görseller amaca uygun ve hatasız kullanılmalı, Internet Explorer, Safari ve Firefox gibi her türlü tarayıcıdan erişilebilir olmalı, hızlı yüklenmeli ve mutlaka içeriklerinde SEO çalışması yapılmış olmalıdır.


yazlım kalitesi tasarım kalitesi


Bunlardan özellikle içerik kısmı çok önemlidir. Bir web sitesinde açılmayan sayfalar veya görülemeyen içerik ve görsellerin varlığı kabul edilemez. Aynı şekilde metinlerdeki dil ve imla hataları da hem firmanın kurumsal kimliği açısından, hem de kullanıcının sayfada uzun süre kalması açısından büyük önem taşımaktadır. Ayrıca kaliteli bir web tasarımında kullanıcılar site içerisinde kaybolmadan dolaşabilmelidir. Yine sitede kullanılan görsellerin ve videoların güçlü olmayan serverlarda da fazla bekleme süresi olmadan kolaylıkla açılabilmesi gereklidir. Ayrıca güçlü bir web sitesinde arama motorlarına uygun SEO çalışmasının yapılmış olması, sitenin anahtar kelimelere göre ön sayfalarda yer almasını sağlayacaktır.

  • HİZMETLERİMİZ

    web platform .Net framework, Asp.Net, MVC, HTML5 teknolojileri ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik dinamik web uygulamaları

    windows platform C# .Net, WPF, Console teknolojileri ile kullanıcı dostu masaüstü uygulamalar

    mobil platform iPhone - iPad için xCode, android telefonlar için Android Studio, Windows Phone için Visual Studio üzerinde native uygulamalar

  • Ürünlerimiz