Özel yazılımlar ile sorunlarınıza özel çözümler.
Yazılım Gereksinimi Nedir?

Yazılım Gereksinimi Nedir?


İhtiyaç Analizini Yapın


Yazılımlarda, istenilen durumları yerine getiren ve %100 işlevsel bir yazılım geliştirilmek isteniyorsa, mutlaka iyi bir gereksinim analizine ihtiyaç duyulmaktadır. Yazılım gereksinimi 2 türe ayrılmaktadırlar. Bunlardan birincisi işlevsel gereksinimler, ikincisi ise işlevsel olmayan gereksinimlerdir. Yani orijinal isimleri ile, Functional ve Nonfunctional gereksinimler. Gereksinimler istenilen, ihtiyaç duyulan her şey demektir.


Yazılım Aşamasında Gereksinimlerin ve Analizinin Önemi


İşlevsel yani Functional gereksinimler, sistemin ne yapacağını ortaya koyan ve yapısal olan gereksinimlerdir. Bunun yanı sıra, sistemin hangi hizmeti sunacağını da işlevsel gereksinimler belirlemektedir. En basit açıklaması ile işlevsel yani functional gereksinimler “Ne” sorusuna direkt olarak verilecek cevabı bünyesinde barındıran gereksinimlerdir. İşlevsel olmayan gereksinimler ise, sistemin nasıl olacağına karar vermektedir. İşlevsel gereksinimlerin “Ne” sorusuna direkt olarak verdiği cevap gibi, işlevsel olmayan yani Nonfunctional gereksinimlerde “Nasıl” sorusunu cevaplamaktadır.


Önceliklerinizi Belirleyin


Nonfunctional yani işlevsel olmayan gereksinimler, soyut nitelikleri belirleyen gereksinimlerdir. Örneğin, kalite unsurları ve güvenlik unsurları gibi role sahip faktörler bunlara örnektir. Kalite ve güvenlik unsurlarının yanı sıra işlevsel olmayan gereksinimler, arayüz seçeneklerini de kapsamaktadır. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi, eğer %100 işlevsel bir yazılım elde edilmek isteniyor ise, gereksinim analizi yapmak büyük önem arz etmektedir. Bu analizler, sistem gereksinimlerinin belirlendiği ve paydaş ihtiyaçlarının oluşturulduğu analizlerdir. Arayüzlerin nasıl bir yapıya sahip olacağı ve sistem tasarımlarının yanı sıra, sistemin gereksinim özetinin de oluşturulmasıdır. Analiz yapmak denildiğinde ortaya belli başlı birkaç amaç çıkmaktadır. Yazılımın sınırlarının belirlenmesi buna bir örnek olduğu gibi, sistem sınırlarının da belirlenmesi buna bir örnektir. Sistem kalitesinin belirlenmesi ve kullanıcı gereksinimlerinin çözümü de bu analizler sonucu belirlenecek içerikler arasında yer almaktadır. Kaliteli bir yazılımı üretebilmek için gerekli olan bütün gereksinimlerin geliştirilmesi aşaması sağlanmalı ve paydaş öncelikleri mutlaka belirlenmeli ve bu belirlemeler doğrultusunda görüşmeler sağlanmalıdır.


Kategoriler Halinde Sınıflama Yapın


Bu önemli analiz aşamalarının yanı sıra, bir diğer önemli olan husus ise, gereksinimlerin kategoriler halinde sınıflandırılması durumudur. Sınıflandırılmanın yanı sıra, gereksinimler alt sınıflara ayrılmalı ve bu doğrultuda düzgün bir yol çizilerek hareket edilmelidir.


İyi Bir Gereksinim Analizi İyi Bir Sonuç Getirir


Firmaların profesyonel olarak verdikleri özel yazılım geliştirme hizmetleri sayesinde, kullanıcılar güvenilir uygulamalar edinmenin tadına varabilmektedirler. Yazımızda bahsettiğimiz gibi bir yazılımın %100 işlevsel olması, gereksinimlerinin önemi, yapılan analizler sonucunda ortaya çıkan tablolar doğrultusunda belirlenmektedir. İşlevsel ve işlevsel olmayan gereksinimler, yazılımın temelini oluşturduğu gibi, yazılım sektörünün de yapıtaşlarıdır.

  • HİZMETLERİMİZ

    web platform .Net framework, Asp.Net, MVC, HTML5 teknolojileri ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik dinamik web uygulamaları

    windows platform C# .Net, WPF, Console teknolojileri ile kullanıcı dostu masaüstü uygulamalar

    mobil platform iPhone - iPad için xCode, android telefonlar için Android Studio, Windows Phone için Visual Studio üzerinde native uygulamalar

  • Ürünlerimiz