Yazılım Firmalarının Dikkatine.
Yazılım Şirketlerinin Dikkat Etmesi Gerekenler

Yazılım Şirketlerinin Dikkat Etmesi Gerekenler

Bugün tüm elektronik aletler, kısa veya uzun bir yazılım programı ile çalışmaktadır. Yazılım, mevcut olan her türlü sisteme uygulanabilecek bir kavramdır. Çamaşır makinelerindeki 45 derecede sentetik yıkama, bulaşık makinelerindeki yarım yükle yıkama, araçlardaki otomatik el freni sistemi veya mikrodalgalardaki ısıtma süreleri yazılım programlarının parçalarıdır. Sizin verdiğiniz komutlar yazılımlar aracılığı ile elektronik aletlerin beynine iletilmekte ve eğer yazılım hatası veya arızası yoksa bu komutlar doğru olarak yerine getirilmektedir. Bu aletlerin yanı sıra bilgisayar, akıllı telefon ve tabletler de yazılım programları ile çalışır. Dolayısıyla yazılım şirketlerine hayatın her aşamasında büyük işler düşmektedir.


Yazılım Firmalarının Dikkat Etmesi Gerekenler


Yazılım şirketlerinin hazırladığı programlarda amaçlanan; yazılım programındaki kodları hatasız olarak makineye iletmek ve kullanıcının istediği komutu makineye yaptırmaktır. Bu ortak amaç için ise, pek çok farklı yazılım dili kullanılır. Yazılım şirketleri bir yazılım hazırlarken öncelikle; istenilen konunun belirlenmesi, konu üzerinde analiz yapılması, yazılım programının tasarlanması, kodlanması, test edilmesi ve yayınlanması aşamalarından geçerler. Bu aşamalardan istenilen konunun belirlenmesi; müşterinin beklentilerinin ve isteklerinin tam olarak anlaşılması aşamasıdır. Eğer bu aşamada müşteri istekleri dikkate alınmadan veya tam anlaşılmadan projeye başlanırsa, yazılım son aşamada çöpe gidecek demektir, çünkü müşteri yazılımı kabul etmeyecektir. Müşterinin yazılım ile istekleri tam olarak alındıktan sonra, analiz aşamasına geçilmelidir. Bu aşamada ilk önce yazılımın kullanılacağı ürün hakkında araştırma yapılmalıdır. Daha sonra yazılım maliyet ve zaman analizine geçilir. Bu çalışma projenin tamamlanabilmesi için en önemli aşamalardan birisidir. Eğer bütçe doğru olarak belirlenmezse veya teslim zamanı müşteriye gerçekçi bir şekilde verilmezse proje başarılı ilerlese de yarım kalabilir.


Üçüncü aşama; yazılım programının tasarlanması aşamasıdır. Bu aşamada programın yazılım dili, algoritması, yazılımın performansı, hangi sistemde kullanılacağı dolayısıyla yazılımda kullanılacak güvenlik sistemleri belirlenir. Programın kodlanması aşaması en önemli aşamadır çünkü projenin temelini oluşturur. Program kodlanmasında belirlenen algoritma, belirlenen program diline uyarlanır. Genellikle program dili olarak Java, C++, C#, Matlab gibi program dilleri kullanılır. Yazılımın program dili seçilirken, projenin amacı esas alınmalıdır. Program kodlaması, tamamen makine ile kullanıcı arasındaki iletişimi oluşturacaktır, o yüzden hatasız yazılması gereklidir. Yazılımın kodlanması bittikten sonra program defalarca kez test edilmelidir. Yazılım ilk çalışmalarında pek çok hata verecektir. Önemli olan bunların saptanıp, yazılım müşteriye iletilmeden önce düzeltilmesidir. En az kod yazma kadar zaman alan bu aşamada, yazılımcıların sabırlı olması ve dikkatli olmaları büyük önem kazanmaktadır. Hatalar tamamen düzeltildikten sonra yazılım müşteriye teslim edilmeye hazır demektir.

  • HİZMETLERİMİZ

    web platform .Net framework, Asp.Net, MVC, HTML5 teknolojileri ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik dinamik web uygulamaları

    windows platform C# .Net, WPF, Console teknolojileri ile kullanıcı dostu masaüstü uygulamalar

    mobil platform iPhone - iPad için xCode, android telefonlar için Android Studio, Windows Phone için Visual Studio üzerinde native uygulamalar

  • Ürünlerimiz