Hayatımızı Kolaylaştıran Yazılım Dahileri.
Yazılıma Yön Veren Dahiler

Yazılıma Yön Veren Dahiler

Sadece bilgisayar altyapısında değil, bugün arabalardan buzdolaplarına, akıllı evlerden insansız hava araçlarına kadar hayatın tüm alanlarında kullanılan yazılım, belli bir görevi veya komutu yerine getirmek üzere elektronik aygıtların kendi içlerinde veya birbiri ile haberleşmesini sağlayan komutlar zinciri olarak tanımlanabilir. Bu komutlar zincirine genel olarak program adı verilir. Pascal, Java, C++ bazı yazılım programlarıdır ve bugün hayatımızdaki pek çok elektronik sistem, aslında bu programlar üzerine kuruludur.


Yazılım firmaları şirketlerinin, AR-GE çalışmalarına verdikleri büyük önem sayesinde bugünkü noktasına gelen yazılım sektöründe bazı isimler ise yaşadıkları yıllardan bugünü düşünerek, gerçekten tarih yazmışlardır. Yazılım dâhileri içinde kadınların sayısı ise azımsanamayacak ölçüde fazladır. Bu kişiler arasında bugün yazılım dünyasının çok şey borçlu olduğu isim; hiç kuşkusuz Dennis MacAlister Ritchie’dir. C++ programlama dilinin mucidi ve Unix işletim sisteminin bugünkü noktaya gelmesinde en büyük pay sahibi olan Ritchie aynı zamanda, Harvard Fizik ve Uygulamalı Matematik bölümlerini derece ile bitirmiş bir dahidir. 1967 yılında Bell Laboratuvarı Bilgisayar Bilimleri merkezinde çalışmaya başlayan Dennis Ritchie, 1972 yılında C programlama dilini yaratarak adeta geleceği baştan yaratmıştır. Bugün kullanılan AMPL, AWK, C++, C-, C#, Java, JavaScript, Limbo gibi pek çok yazılım dili C programı üzerine kurulu yazılım programlarıdır. Ayrıca Windows yaratılırken de %95 C yazılım dili kullanılmıştır. 1971 yılında Ken Thompson ile beraber yarattığı Unix işletim sistemini ise sonradan değiştirerek C yazılım programına uyarlamıştır. Bugün IOS ve Linux, Unix işletim sisteminin başka bir türüdür.


Eski bir IBM çalışanı olan John Backus ise 1950 lerde Fortran yazılım dilini dünyaya tanıtan adamdır. Fortan yazılım dili, dünya çapında kullanılan ilk yazılım dilidir. Tony Fadell, Apple’da işe ilk girdiğinde önceden hazırladığı projesini Steve Jobs’a sunar. Bu proje sonrasında iPod yazılımı olacak program dilidir. Tony Fadell şu an Apple iPod Division’un CEO’sudur. Marty Cooper, 1973 yılında Motorola'da çalışırken taşınabilir bir telefonla ilk aramayı yapan kişidir. Blackberry'nin yaratıcısı olan İstanbul doğumlu Kanadalı Mike Lazaridis, 1984 yılında okuduğu okuldan ayrılarak BlackBerry'yi geliştirmiştir.


Dünyada kabul edilen ilk bilgisayar programcısı ise bir kadındır. 1815 yılında doğan Augusta Ada King, aslında Lovelace Kontesi olarak dünyaya gelmiş bir İngiliz asilzadesidir, ancak aynı zamanda yazar ve matematikçidir. Kontes Ada King, İngiltere'de 1832 yılına kadar kadınların bilimsel tartışmalara katılmalarına ve herhangi bir akademik yayın yapmalarına izin verilmediği dönemde kadın olduğu anlaşılmasın diye isminin baş harfleri olan A.A.B.yi kullanarak, bilgisayar üzerine yayın yapan bilimsel bir dergide akademik yayın yapan ilk kadındır.


Charles Babbage ile yaptığı bilimsel çalışmalarda, Bernoulli sayılarını hesaplamak için Analitik Motor algoritmasını yazmıştır. Kontes Ada Lovelace'ın yazdığı bu algoritma, bilgisayar için yazılmış ilk algoritmadır.

  • HİZMETLERİMİZ

    web platform .Net framework, Asp.Net, MVC, HTML5 teknolojileri ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik dinamik web uygulamaları

    windows platform C# .Net, WPF, Console teknolojileri ile kullanıcı dostu masaüstü uygulamalar

    mobil platform iPhone - iPad için xCode, android telefonlar için Android Studio, Windows Phone için Visual Studio üzerinde native uygulamalar

  • Ürünlerimiz