Yazılım Geliştirme Serüveni.
Süreçlerle Yazılım Geliştirme

Süreçlerle Yazılım Geliştirme

Bilgisayarda donanıma hayat vererek bilgi işlem için kullanılan tüm programlara yazılım denir. Yazılım ile ilgili tanımlar yaparken akla ilk gelen kodlama olmasına rağmen yazılım geliştirme süreci sadece kodlamadan ibaret değildir. Yazılım geliştirme süreci yazılımın üretim ve kullanım aşamasında geçen süreçtir. Sizden beklenen kısa sürede hatasız bir iş gerçekleştirmeniz olduğundan Waterfall, Spiral, V-Shape, İnteractive, Agile Development gibi yazılım geliştirme yöntemlerinden birini kullanmanız gereklidir. Günümüzde çok sayıda yazılım model ve süreci olmasına rağmen daha basit ve kullanımı daha kolay olan Waterfall (Çağlayan) modeli daha fazla tercih edilmektedir. Biraz Waterfall modeli yazılım geliştirme sürecini inceleyelim;


İhtiyaç Ve Proje Gereksinimlerini Belirleyerek İş Analizi Yapılması


Şelale modeli üretimin doğal bir parçası olarak ele aldığı dokümantasyonu ayrı bir süreç olarak değerlendirmez, aşamalar arasındaki geri dönüşler mümkün olsa da tüm detayların tasarıma yansıması için müşterinin ve sistemin gereksinimlerinin çok detaylı bir şekilde düşünülmesi gerekir. Yazılımların ne yapacağı, nasıl yapacağı, sistemin kısıtlamaları göz önüne alınarak problemin çözümlenmesi ve gereksinimlerin belirlenerek iş analizi yapılması yazılım geliştirme sürecinin ilk aşamasıdır.


yazılım geliştirme


Sistem Ve Yazılım Tasarımı


Tasarım aşaması ise yazılımın tüm detayları düşünülerek yazılımın temel yapısının oluşturulduğu teknikler, planlar ve desenler ile ilgilidir. Yazılım bileşenlerindeki içsel ara yüzler, mimari tasarım, veri tasarımı gibi alt süreçleri de kapsamaktadır. Yazılımın işlevselliğinin yanı sıra tasarımın sade olmasına özen göstererek, performans ve güvenliğe daha fazla önem verilmelidir.


Kodlama


Tasarım aşamasında elde edilen ve ortaya konan veriler doğrultusunda yazılımın gerçekleştirildiği aşamadır. Kodlama sonradan oluşabilecek tüm isteklere cevap verebilir nitelikte olmalıdır. Tasarım aşaması sonucunda üretilen sürecin ve veri tabanının fiziksel yapısını içeren modelin bilgisayar ortamında çalışan yazılım modeline dönüştürülme aşaması da denebilir.


Birim Ve Sistem Testleri


Test kodlama sonrasında gerçekleşen sınama ve doğrulama aşamasıdır. Yazılımın müşteri ve sistemin gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığı kontrol edilir. Yazılım kalitesini geliştirmeye yönelik statik ve dinamik testler yapılır. Statik test; program analizleri, veri akışı ve kod yapılarını kontrol eder, dinamik test ise geçerliliği doğrulayarak gerçekleştirilmiş sistemi içerir. Hata ayıklama ve geri bildirimler test ekibi tarafından yapılır.


Bakım


Yazılım teslim edildikten sonra hataların giderilerek yeni eklentiler geliştirilme aşamasıdır. Eksiklerin giderilip, iyileştirilerek yazılımın desteklenmesidir.


Yazılım geliştirme sürecinin problemsiz ilerlemesi için yazılım firmaları ve proje yöneticileri ile sürekli iletişim halinde olunmalı ve gerekli yönlendirmeler yapılmalıdır.


  • HİZMETLERİMİZ

    web platform .Net framework, Asp.Net, MVC, HTML5 teknolojileri ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik dinamik web uygulamaları

    windows platform C# .Net, WPF, Console teknolojileri ile kullanıcı dostu masaüstü uygulamalar

    mobil platform iPhone - iPad için xCode, android telefonlar için Android Studio, Windows Phone için Visual Studio üzerinde native uygulamalar

  • Ürünlerimiz