Değişen Dünyada İşinizi "Şansa Bırakmayın.
Paket Yazılımlar ile Özel Yazılımlar Arasındaki Farklar

Paket Yazılımlar ile Özel Yazılımlar Arasındaki Farklar


İşiniz ya da iş organizasyonunuz için yazılım ihtiyacı oluştuğunda karşınıza iki alternatif çıkacaktır;
* Paket ( hazır ) yazılımlar
* Özel yazılımlar


Her iki yazılım şekli birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Kendinize en uygun yazılım şekline karar verirken bunu etkileyecek başlıca faktörler; işinizin ölçeği ya da hacmi ve yazılım için ayırdığınız bütçenizdir.


Her iki yazılım türü için kısaca bilgi vermek gerekirse;
- Paket yazılımlar: İş konusu hakkında, genele hizmet verebilecek şekilde hazırlanmış yazılım paketleridir.
- Özel yazılım: Tamamen sizin işinizin ve ya organizasyonunuzun özellikleri esas alınarak; istekleriniz, beklentileriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda hazırlanan yazılımlardır.


Yazılımların tanımlamalarından da anlaşılacağı gibi; paket yazılımlar, sektörel bazda oluşturulmuş ve genele hizmet vermeyi hedefleyen programlar iken; özel yazılımlar, sıfırdan sadece size özel olarak hazırlanan programlardır.


İki yazılım arasındaki farkları, bazı başlıklar altında açıklamak daha uygun olabilir;
* Fiyat Farkı: Paket yazılımlar kendi aralarında işletme ölçeğine göre kategorilere ayrılmış olsa da ( başlangıç, orta, üst seviye gibi ), özel yazılımlara göre daha ucuzdur. Özel yazılımlar emek yoğun bir çalışma ve süreç gerektirdiğinden, daha yüksek maliyetli olmaktadırlar.
* Kullanıma Hazır Olma Süresi: Paket programlar alınıp kurulduğu anda hemen kullanıma hazır durumdadırlar. Aynı gün içinde kullanıma başlanabilirler. Özel yazılımların hazırlanması bir süreç gerektirir; analiz, yazılım oluşturma çalışmaları, test uygulamaları gibi. Bu nedenle her iş hacmi ve talep edilen isteklere göre bu süreç değişkenlik gösterdiğinden bir süre vermek pek mümkün değildir.
* Kullanım Kolaylığı: Paket yazılımlar çok detaylı ve uzun bir öğrenim süresi gerektirmez. Yazılımın temel işleyişi hakkında bilgiler alındıktan sonra kullanılabilir. Başarılı paket yazılımların en büyük özelliği; kullanıcı dostu olmaları, çabuk ve kolay kullanıma hazır olarak sunulmalarıdır. Özel yazılım kullanımı için kullanıcılar ya da kuruluşun bilgi işlem departman yetkilileri için özel eğitim verilmesi gerekmektedir. Sistemin sağlıklı ve sorunsuz çalışması için bu gerekli bir durumdur.
* Sorun Giderme ve Geliştirme: Paket yazılımlarda sadece yazılımın içeriği ve işleyişi ölçüsünde sınırlısınızdır. Sorun ancak genel olabilir ve yazılımın alındığı firma tarafından giderilebilir. Paket yazılımlarda, herhangi bir özelleştirme ya da değişiklik yapılamaz. Özel yazılımlarda sorun oluştuğunda, hizmet sağlayıcı firma ile irtibata geçmeniz yeterli olacaktır. Zaman içinde yazılımla ilgili ihtiyaç ve taleplerinizde değişiklik olurda güncelleme gerekirse bu yine servis sağlayıcınız tarafından yerine getirilir.
* Fark Yaratma: Paket yazılımlar genele hizmet vermek üzerine kurulu olduğundan size özel bir hizmet sunamaz. Özel yazılımlar, rakipleriniz arasında farklılık yaratmanızı sağlar. Gerek görsel gerek işlevsel olarak, diğerlerine göre farklılığınızı ön plana çıkarabilirsiniz.


Her iki yazılım türünde de olması gereken ortak özellik; sorunların en minimumda tutulmasıdır. Bu sayede siz de tüm zaman ve enerjinizi işinize verebilirsiniz.

  • HİZMETLERİMİZ

    web platform .Net framework, Asp.Net, MVC, HTML5 teknolojileri ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik dinamik web uygulamaları

    windows platform C# .Net, WPF, Console teknolojileri ile kullanıcı dostu masaüstü uygulamalar

    mobil platform iPhone - iPad için xCode, android telefonlar için Android Studio, Windows Phone için Visual Studio üzerinde native uygulamalar

  • Ürünlerimiz