Mobil Yazılım Devlerinin Rekabeti.
Mobil Yazılım Şirketleri Arasındaki Rekabet

Yazılım Şirketleri Arasındaki Rekabet

Apple ve Google , kuşkusuz ki bu iki dünya devi mobil pazarda büyük bir yer kaplamakta. Apple IOS işletim sistemini geliştirmiş iken Google Android’i geliştirmiştir. Bu iki ismi hepimiz duymuşuzdur. Hatta ya bir kafedeki yan masada ya da kendi masamızda Android mi İOS mi tartışmasına kulak misafiri olmuşuzdur. Kendimize göre de bir fikrimiz vardır bu konu hakkında. Aslında bizler de bu iki yazılım şirketinin rekabetine dahil olmuşuzdur. Hatta fark etmeden gönüllü bir pazarlamacı olmuşuzdur. Peki iki şirket arasında gerçekleşen bu rekabet bizi de bu rekabete nasıl dahil etmiştir? Kuşkusuz ki taleplerimize göre şekillendirilen eşsiz deneyimler sağlaması ile. Çünkü rekabetin en önemli yapı taşı müşteriyi ve isteklerini tanımak, ona göre hareket etmek ve hayranlık uyandırmaktır. Bu yüzden yazılım şirketleri piyasa araştırmalarına büyük ölçüde önem verirler, analizler doğrultusunda ürünlerini geliştirirler. Bunun en bariz örneği obezitenin büyük bir probleme dönüşmesinden sonra Apple’ın Health mobil uygulamasını piyasaya sürmüş olmasıdır. Bu uygulama bize hareket hedefleri koymakta ve obeziteye karşı adeta savaş açmakta.


Engelli kullanıcılar için ise kolaylaştırıcı yöntemlerin geliştirilmesi veya ‘selfie’ moda akımının oluşmasıyla Android’in daha smooth ölçülerde ön kamera çekimlerine ulaşması da buna örnek.


Bu firmalar sadece kullanıcı veya o dönemin akımını takip etmiyor, birbirlerinin gelişmelerini de inceliyorlar. Bu yüzdendir ki bu iki birbirine zıt firmada da birbirine benzer özellikler taşıyan yazılımsal unsurlar bulunuyor.


mobil yazılım şirketi


Rekabet sadece ürün bazında değil. Fiyatlar ve piyasa değerleri de buna dahil. Bu saydığım tüm rekabet unsurlarında Apple açık ara önde. Hatta siz bile bu sözü duymuşuzdur. ‘Apple işte , Apple olması yeter bir telefonun. ‘ Bu sözleri oluşturan ve rekabeti sürdüren, hızlandıran veya yavaşlatan bir diğer büyük etmen ise reklam. Ancak iyi bir reklam oluşabilmesi için veya yazılım şirketi hakkında medyada olumlu söylentilere yol açmak için profesyonel bir ekibe ihtiyaç duyuluyor. Bu yüzden bu yazılım firmaları elemanlarına kimseye şirket proje ve fikirlerini paylaşmamasına yönelik bir imza alıyorlar ve başka olası tehdit yazılım firmaları ile çalışmasını yasaklıyorlar.


Kısacası bir rekabet ortamında birçok farklı yan etmen bulunmakta. Bu rekabeti adil ve akıllıca sürdüren yazılım şirketleri adlarından her zaman söz ettirmekte.

  • HİZMETLERİMİZ

    web platform .Net framework, Asp.Net, MVC, HTML5 teknolojileri ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik dinamik web uygulamaları

    windows platform C# .Net, WPF, Console teknolojileri ile kullanıcı dostu masaüstü uygulamalar

    mobil platform iPhone - iPad için xCode, android telefonlar için Android Studio, Windows Phone için Visual Studio üzerinde native uygulamalar

  • Ürünlerimiz