Iphone Telefonların Mobil Yazılıma Etkisi.
Mobil Yazılım Iphone Telefonlar İle Büyüyor

Mobil Yazılım Iphone Telefonlar İle Büyüyor

Mobil yazılım, sadece akıllı telefon veya tabletler için geliştirilmiş yazılımlardır. Mobil yazılım kullanılarak geliştirilen mobil uygulamalar ise uygulamayı kullanacak cihaza göre kodlanan ve tasarlanan uygulamalardır. Dolayısıyla mobil yazılımın, akıllı telefonlarda kullanılan IOS ve Android işletim sistemlerine uygun kodlarla hazırlanmış yazılımlar olması gereklidir.


iphone telefon ve uygulamaların mobil yazılıma etkisi


Mobil yazılım geliştirilirken kullanılan bilgisayar dilleri; C, C++, Java ve C#, Objective-C ve Swift’tir. Bunlardan C, C++, Java ve C# bilgisayar dilleri Android işletim sistemini kullanan mobil cihazlar için kullanılırken Objective-C ve Swift, IOS işletim sistemini kullanan Apple mobil cihazlarında uygulanan bilgisayar yazılım dili olmaktadır. Bugün Apple iPhone ve iPad’lerinin popülerliği sayesinde Objective-C ve Swift program dilleri, tüm mobil yazılımcıların çok iyi bilmesi gereken program dilleri haline gelmiştir.


iPhone uygulama geliştirme için sadece MacBook veya iMac’lerde kullanılabilen Xcode programı ile Objective-C ve Swift program dilleri kullanarak mobil yazılım hazırlamanız gerekir. Bugün AppStore’da bulunan uygulamalar, açıldığı tarih olan Haziran 2008 den beri tam 130 milyar kullanıcı tarafından akıllı telefon veya tabletlerine indirilmiştir. AppStore’da bulunan mobil uygulama sayısı da, Android işletim sistemi için mobil uygulamaların bulunduğu Google Play Store’a göre çok daha fazla sayıdadır. Bu müthiş rakamlar aslında iPhone ve iPad’ın mobil dünyasındaki liderliğini de kanıtlayan rakamlardır.


IOS işletim sistemi ile çalışan tablet ve telefonlarda kullanılan Objective-C bilgisayar dili, kütüphane ve uygulama çatılarının bir araya gelmesi ile oluşmuş bir program dilidir. 1996 yılında Steve Jobs’un Apple’dan ayrıldığı dönemde kurduğu Next Bilgisayar’ın tüm sistemini Objective-C ile yaratması ve Steve Jobs Apple’a döndükten sonra Next’in Apple tarafından satın alınması ile birlikte geliştirilerek 2006 yılından beri IOS işletim sisteminde kullanılmaya başlanmıştır.


Bugün Objective-C, Apple’ın resmi dilidir. Objective-C’de mobil yazılımcılar önceden hazırlanmış C kütüphanelerini kullanılabileceği gibi, ihtiyaçlarına göre kendileri de kütüphane yaratabilirler. Objective-C, eğer iPhone için mobil uygulama geliştirecekseniz, sadece Xcode programı ile çalışabilen bir program dilidir. Swift ise 2014 yılında yayınlanan ve Apple’ın desteklediği yeni program dilidir. Genç bir bilgisayar dili olması nedeniyle Objective-C’ye göre daha kullanışlı ve yaratıcıdır. Apple’ın bir süre sonra Swift’i, Objective-C’ye tercih etmesi ihtimaline karşı mobil yazılımcıların bu dili bugünden öğrenmesi, geleceğin dünyası için büyük önem kazanmaktadır.

  • HİZMETLERİMİZ

    web platform .Net framework, Asp.Net, MVC, HTML5 teknolojileri ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik dinamik web uygulamaları

    windows platform C# .Net, WPF, Console teknolojileri ile kullanıcı dostu masaüstü uygulamalar

    mobil platform iPhone - iPad için xCode, android telefonlar için Android Studio, Windows Phone için Visual Studio üzerinde native uygulamalar

  • Ürünlerimiz