Mobil Uygulamalar Her Yerde.
Mobil Uygulama Piyasası Büyüyor

Mobil Uygulama Piyasası Büyüyor

Teknoloji alanında yaşanan gelişmeler mobil cihazların bireysel kullanıcılar arasında yaygınlaşmasını, eğlence, eğitim, bankacılık, iletişim, alışveriş gibi gündelik aktivitelerin dijital platformlara taşınmasını sağlamıştır. Bu nedenle firmalar üzerindeki sektörel eğilimler de mobil dünyaya yönelmiş, erişilebilirliğin artırılması ve hedef kitleye ulaşmanın kolaylaşması amacıyla mobil uygulama geliştirme alanında büyük atılımlar yapılmaya başlanmıştır. Ticaretin yanı sıra ürün, hizmet, sanatçı tanıtımı ve reklam kampanyaları da sanal dünyada kendine yer edinmiştir.


mobil uygulama


Mobil Uygulama Kullanım Oranı Arttı


ComScore tarafından hazırlanan Amerika’daki mobil uygulama kullanımı konulu araştırma sonuçlarına göre kullanıcıların sosyal medyada geçirdikleri zaman geçtiğimiz yıla göre %24 oranında bir artış gösterdi. Bu artışta mobil uygulama kullanımının %52 oranında artmasının büyük etkisinin olduğu düşünülüyor.


- Bireylerin akıllı telefonlarında mobil uygulama kullanım oranı %88’ler civarındayken tarayıcı kullanımı %12.
- Tablet bilgisayarlarda da durum benzerlik gösteriyor; mobil uygulama kullanım oranı % 82 ve tarayıcı kullanımı %18.


Bu durum gösteriyor ki akıllı cihazlar internet erişiminden ziyade mobil uygulamaların çalıştırılması için tercih ediliyor. Bu da firmaları mobil yazılım geliştirmeye yönlendiriyor. Aynı araştırmaya göre farklı yaş gruplarının en çok vakit geçirdiği 5 uygulamada ilk sırayı Facebook, ikinci sırayı Pandora Radio alıyor. 35 yaş altı kullanıcıların en çok kullandığı diğer uygulamalar Instagram, Youtube ve Netflix gibi uygulamalarken 35 yaş üstünde Facebook Messenger ve Yahoo Mail’in daha çok tercih edildiği göze çarpıyor.


Kullanıcılar mobil uygulamalarda en çok sosyal medya uygulamalarını tercih ediyor. Bunu oyunlar, mesajlaşma uygulamaları, dizi ve müzik uygulamaları takip ediyor. Yeni yükselişe geçen türlerden biri de sağlık ve kişisel gelişim alanındaki uygulamalar.


Türkiye’de Mobil Uygulamanın Yeri


Ülkemizde bu konuya ilişkin istatistiklere göre her 5 kişiden 1’i akıllı telefon kullanıyor. Türkiye, akıllı telefon kullanımının en hızlı artış gösterdiği ülkeler sıralamasında ilk 10’da yer alıyor. Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcıları günlerinin yaklaşık 2 saatini telefonlarıyla ilgilenerek geçiriyor. Kullanıcıların %42’si akıllı telefon uygulamalarını televizyon seyretmeye tercih ediyor. Kullanıcıların %23’ü ise televizyon seyrederken program hakkındaki bilgileri ve sosyal medyadaki güncel paylaşımları telefonu üzerinden takip ediyor.


Mobil uygulamaların kullanımındaki bu artış mobil yazılım sektörünün de giderek büyümesini sağladı. IDC’nin yürüttüğü çalışmalara göre 2016 yılı sonunda dünya çapında satılan akıllı telefon sayısı 1 milyarı geçecek. Uygulama pazarının güncel durumu göze alındığında 2017 yılında mağazalardan indirilecek uygulama sayısının 270 milyona ulaşacağı öngörülüyor. Mobil uygulama geliştiricilerin 2017 yılında sektörden elde edecekleri gelirin ise 70 milyar doları bulması bekleniyor.

  • HİZMETLERİMİZ

    web platform .Net framework, Asp.Net, MVC, HTML5 teknolojileri ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik dinamik web uygulamaları

    windows platform C# .Net, WPF, Console teknolojileri ile kullanıcı dostu masaüstü uygulamalar

    mobil platform iPhone - iPad için xCode, android telefonlar için Android Studio, Windows Phone için Visual Studio üzerinde native uygulamalar

  • Ürünlerimiz