Ülkemizde ve Dünyada Yazılım Şirketlerinin Gelişimi.
Geçmişten Günümüze Yazılım Şirketleri

Geçmişten Günümüze Yazılım Şirketleri

Geçmişten günümüze yazılım şirketlerini değerlendirirken 50 60 yıl öncesine değil en çok 1980 -90 yıllarına gidebiliyoruz çünkü yazılım sektörü aslında çok yeni bir sektör. Fakat artan iletişim olanakları ve bilginin çok kolay ve hızlı yayılması sayesinde yazılım şirketlerinin sayıları da her geçen gün artmakta. Buna paralel olarak yerli yazılım şirketleri de günden güne artmakta. Yazılım firmaları yüklendikleri iş tanımından dolayı teknolojiyi yakından takip etmeleri gerekir ve bu takip de yazılım şirketlerinin her geçen gün kendilerini geliştirmelerine olanak sağlıyor. Dünyanın en büyük bazı yazılım şirketlerinin dünden bugüne gelişimleri şu şekilde:


Microsoft
Dünyanın en popüler yazılım şirketlerinden biri olan Microsoft bu zaman kadar çok defa değişim geçirdi. Bugün dünyanın en başarılı şirketlerinden biri olan Microsoft ilk yazılım çalışmalarından biri olan Windows 1.0 ‘de pek başarı sağlayamamıştı. Notepad, Paint, Writer gibi temel Windows yazılımları ilk defa bu sürümde sunulmuştu. Daha sonra Windows 2.0 diye adlandırılan yeni sürümde ilk defa Microsoft Office ailesi tanıtıldı. Bu dönemde Apple bu sürümün kendi yazılımları olduğu Mac OSX ‘e benzerliğinden dolayı dava açmıştı. Windows işletim sistemleri arasındaki ilk başarıyı yakalayan Windows 3.0 sürümüyle birlikte oyunlar da eklenmiştir. Bundan sonraki sürüm olan Windows 95 ise 1995 yılında adını duyurmayı başardığı için bu adı almıştır. Bu dönemden sonra Microsoft sürdürdüğü başarılarla yazılım devi şirketlerinden biri haline geldi.


Hewlett-Packard
Aslında bilgi işlem, sayısal görüntüleme ve baskı sistemleri donanımları üzerine faaliyet gösteren Hewlett-Packard firması ayrıca yazılım ve bilişim konularında da hizmet sunmakta. William Hewlett ve David Packard adlı iki öğrenci arkadaşın kuracakları şirkete isim bulmak amacıyla yaptıkları yazı tura atışında William Hewlett ‘in kazanmasıyla bu adı almıştır. Kim bilir yazı tura atışını David Packard kazansaydı şirketin adı Packard-Hewlett olacaktı. Zamanında kendi çalışanları Steve Wozniak ‘ın ilk kişisel bilgisayar konusunda geliştirdiği fikirleri HP standartlarının çok altında olduğu gerekçesiyle reddeden şirket bugün çok büyük başarılara imza atan Apple şirketinin temellerinin atılmasına vesile olduğundan habersizdi.


Xerox
Şirket hayatına ilk olarak fotokopici olarak başlayan Xerox firması bugün ise geliştirdiği özel yazılımlarla adından söz ettiriyor. Son geliştirdiği özel yazılım sayesinde basılı kâğıt yüzeyinden kelime arayabilmeyi mümkün kılıyor.


Oracle
Oracle Microsoft ‘tan sonra dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketidir. Oracle şirketi ilk kurulduğu günden bu yana uygulama geliştirme araçları, veri tabanı, iş uygulamaları ve uygulama sunucu konularında yazılım hizmetleri mevcut.

  • HİZMETLERİMİZ

    web platform .Net framework, Asp.Net, MVC, HTML5 teknolojileri ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik dinamik web uygulamaları

    windows platform C# .Net, WPF, Console teknolojileri ile kullanıcı dostu masaüstü uygulamalar

    mobil platform iPhone - iPad için xCode, android telefonlar için Android Studio, Windows Phone için Visual Studio üzerinde native uygulamalar

  • Ürünlerimiz