TR

Software, Technology and Human

Bütün Dünyaya İnternet Nasıl Sağlanıyor?

#Yazılım Firmaları, Yazılım Şirketleri, Codex, Internet

Günümüzün tamamı internet üzerinde geçiyor, işlerimizin büyük bölümü internette, bankalar, sağlık, eğlence, sosyal hayat, bilgi her şey internet ile ilerliyor. Peki internet bizlere nasıl geliyor, ne şekilde telefonlarımızdan, bilgisayarlarımıza kadar her şeyi birbirine bağlıyor? Gelin hep birlikte internetin yolculuğunu izleyelim ve nasıl geliyor bu internet diye soralım.

Read More >

Domain ve Hosting Nedir?

#Yazılım Firmaları, Yazılım Şirketleri, Codex, Domain, Hosting

Uzun yıllardır duyduğumuz isimler aslında, domain adımız, hosting alanımız. Bu isimler kısaca tanımlayacak olursak web sitesi için aldığınız adrese domain denilmektedir. Web sitenizin bilgi, görsel ve yazılımlarının depolanıp, internet üzerinden bilgisayar veya telefonlar ile girilip görüleceği sitenin kurulacağı alana hosting denilmektedir. peki domain ve hosting türleri nelerdir detaylı şekilde inceleyelim.

Read More >

Siber Zorbalık

#Yazılım Firmaları, Yazılım Şirketleri, Codex

Günümüz çağının belki de en büyük problemlerinin başında gelen ve özellikle gençlerin maruz kaldığı, acil önlemler alınmaz ise pek çok genç hayatı karartabilecek teknolojinin getirdiği bir suç türüdür. Gelişim çağında ki çocuklardan başlayarak, ergenlik seviyesinde ki gençler ve hatta orta yaşı geçen tüm internet kullanıcıların bir şekilde bilinçli veya bilinçsiz şekilde maruz kaldığı ya da uyguladığı eyleme denilmektedir. Sosyal medyanın kullanımının artmasının ve insanların, karşılarında ki insanların duygularını, düşüncelerini, hislerini ve yaşayacağı sorunları düşünmeden yapılan eylem çeşididir. Örnekleyecek olursak, bir kişinin rızası ve isteği olmaksızın, o kişinin uygunsuz fotoğraflarını paylaşmak, yaptığı paylaşımın altına o kişiyi aşağılayıcı, hakaretamiz yazılar yazmak, küfür, taciz gibi pek çok konu siber zorbalık olarak isimlendirilebilir.

Read More >

Blogger Nedir, Nasıl Olunur?

#Yazılım Firmaları, Yazılım Şirketleri, Codex, Blogger

Mesai saatleri, işe gidip gelirken geçen süreler, patron stresi, çalışma şartları bu başlıkları saymakla bitiremeyebiliriz. Milenyumun ilk yılları ile, kişisel bilgisayarların ve internetin evlerde yayılması sayesinde duyulmaya başlayan bir sektör oluşmaya başladı, Bloggerlık. Pek çok kişi blogger olmayı, fakat nasıl olacağını düşünüyor. Blogger nedir? Kime denir? Daha da önemlisi nasıl olunur? Birlikte inceleyelim.

Read More >

Güneş Enerjisiyle Çalışan Teknolojik Ürünler

#Yazılım Firmaları, Yazılım Şirketleri, Codex, Güneş Enerjisi

Enerji, ülkelerin gelişiminden, siyasetine kadar her alanında etki eden en önemli unsur. Her ülke öncelikli enerji için petrole dayalı bir sistem üzerinden yüz yıla yakın süredir teknolojilerini düzenledi. Fakat gelişen dünya artık teknolojinin ilerleyişi, petrol kökenli enerjinin yeterli kalmayacağını ve dünya üzerinde yaptığı kalıcı hasarları değiştirmek için sürdürülebilir enerjiye yönlendirdi. Artık dünya petrol kaynaklı enerjiden kurtulabilmek için var gücüyle çalışmakta ve sürdürülebilir enerjiye yatırımlar yapmaktadır. Öncelikle sürdürülebilir enerjileri ve bu enerjilerin faydalarını inceleyelim.

Read More >

Dünyada Bir Günlüğüne İnternet Kullanılamazsa Ne Olur?

#Yazılım Firmaları, Yazılım Şirketleri, Codex, Internet

4.38 milyar, Dünya üzerinde internet kullanıcılarının toplam sayısı. Dünya nüfusunun yarısından fazlası, her gün düzenli olarak internet kullanıyor ve bu sayı her geçen gün artıyor. Öyle ki, internet kullanılan alanlara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Eskiden yalnızca bilgisayarlar üzerinden bağlı olduğumuz bu alana artık cep telefonları, arabalar, beyaz eşyalar hatta evlerin kendileri dahil oldu. Kısacası hayatımızın her alanı internet tarafından çevrili. Her geçen gün yeni bir ürün internet üzerinden kontrol edilebilir ve iş görebilir hale gelmiş durumda. Bir de bu bağın maddi boyutu var, örneğin bankacılık işlemlerinin %80’inden fazlası internet üzerinden yürütülmeye başlandı. Pek çok ülke nakit para kullanımını kaldırmayı düşünüyor. Çin internet tabanlı güvenlik sistemi ile insanlara verdiği puanlama uygulaması ile vatandaşlarını gün boyu internet üzerinden takip ediyor. Peki bütün bunlar olurken bir günlük internetin fişini çektiğimizi düşünelim neler yaşanır? Gelin buna ülkemizde yaşayan birinin gözünden ve 24 saat üzerinden değerlendirelim.

Read More >

Corona Virüsünün Teknolojiye Zararları

#Yazılım Firmaları, Yazılım Şirketleri, Codex, Corona Virüsü

Malum son birkaç aydır dünya Corona virüsü denilen salgın ile çalkalanıyor. Bunun biyolojik bir savaş olduğundan tutun, ilahi bir olay olduğuna kadar pek çok spekülasyon ve komplo teorisini duymuşsunuzdur. Nasıl yayıldığı ya da ne şekilde ortaya çıktığı bizim konumuzun dışında aslında. Bilim adamları ve komplo teorisyenleri bu konuda çok fazla açıklamalar yapıyor ve yeterince bilgi oluşturuyor zaten. Bizim esas konumuz bu salgın hastalığın teknolojiye olan etkilerini incelemek. Evet bu bir biyolojik salgın olsa da bu virüsün teknoloji dünyasına deprem sonrası tsunami gibi bir etkisi olacağını ön görmek şaşırtıcı olmamalı.

Read More >

Netflix Nedir

#Yazılım Firmaları, Yazılım Şirketleri, Codex, Netflix

Teknoloji hayatımızda bütün alışkanlıkları değiştirdi ve değiştirmeye devam ediyor. Kendi kültürünü oluşturan teknoloji, oluşturduğu bu yeni kültür içerisinde eksik olan yapıları yenilikçi geliştiriciler sayesinde gideriyor. İşte yemekten, eğlenceye , sağlıktan, ilişkilere kadar bütün yaşantımızı yeniden yapılandıran teknoloji dönemi televizyon izleme alışkanlıklarımıza da Netflix ile yeni bir boyut getiriyor. Gelin öncelikle Netflix nasıl kuruldu, neler yapıyor ve ülkemiz de durumu ney inceleyelim.

Read More >

Facebook Devri Kapanıyor Mu?

#Yazılım Firmaları, Yazılım Şirketleri, Codex, Facebook

Kişisel bilgisayarların ülkemizde en üst seviyeye çıktığı yıllar, 56k internetin yerini 1Mbps hızlara çıkan, ismini açılımını bilmediğimiz adsl kavramı girdiği zamanlardı. Kameralı telefonların kendisini göstermeye başladığı ve daha aplikasyon kelimesinin Türkçemizde yerini almadığı zamanlar. Hatta telefon sektöründe aplikasyon kelimesi geçmiyordu o dönemler. Ülkemiz teknoloji konusunda bu gelişmeler ile tanışırken Amerika’da bir grup genç, bir web sitesi hazırlıyorlar, aslında kendinden önceki muadillerinden çok farkları yok. Misal o dönemler Yonja, MySpace gibi siteler çok popüler ve özellikle gençler çok sık kullanıyorlar.

Read More >

Uzay Teknolojileri

#Yazılım Firmaları, Yazılım Şirketleri, Codex, Teknoloji, Uzay

Uzay teknoloji denilince insanların akıllarına gelen ilk nokta. Gökyüzüne bakınca dahil insanın aklına ilk gelen şey uzay. Peki uzay teknolojileri günümüz teknolojisi ile birleştiğinde ne şekilde bir hal alıyor? Hangi teknolojiler kullanılıyor? Günümüz uzay teknolojileri ne durumda? Gelin hep birlikte dünyayı dışarıdan izleyelim.

Read More >

Popular Articles

Mobil Yazılımda Iphone Rüzgârı

Yazılım Firmanıza Özgü Olduğunda Neleri Gerçekleştirebilirsiniz?

Kurumsal Mobil Uygulamala Yönetimi