Yazılım Teknolojilerinin  Evrimi
Dünden Bugüne Yazılım Teknolojileri

 

Dünden Bugüne Yazılım Teknolojileri

Özellikle geçtiğimiz son 20 yılda yazılım ve bilişim sektörü büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Günümüzde çoğu işlem bilgisayarlar ve içlerindeki otomasyon sistemleri tarafından yapılmaktadır. Sizleri dünden bugüne değişen yazılım teknolojileri hakkında ufak bir yolculuğa çıkartalım.


Yazılım Nedir?


Yazılım kavramı, uzun tarihinde ilk olarak 1949 yılında Cambrige EDSAC bilgisayarında kullanılmıştır. İngiltere’de süren bu çalışmalar yerini 1953 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne bırakmıştır. Yazılım teknolojilerinin Amerika Birleşik Devletleri’ne geçmesinden sonra IBM’de çalışan proje lideri John Backus bir fikir ile gündeme gelir. Fikrinin adı kısaca FORTRAN’dır ve bu fikir dünden bugüne yazılım teknolojilerinin temeli olmuştur. Yaklaşık 20 yıl boyunca FORTRAN kullanılmasının ardından 70’li yıllar yazılım alanında birçok gelişmenin gerçekleştiği yıllardır. Günümüzde de üzerine eklemeler yapılmış olsa da C dili ve BASIC dili de bu yıllarda icat edilmiştir. Ayrıca 1971 yılında icat edilen Pascal dili yeni teknolojilere ayak uydurmayı başarmıştır. Tüm bu gelişmelerin ardından günümüze kadar olan süreçte yazılım teknolojileri çok hızlı gelişme göstermiş ve hayatımızın her alanına girmiştir. 70’li yılların sonuna doğru, SQL adı verilen sistem icat edilmiş ve bu sayede yazılımdaki işlenen verilerin veri tabanına yüklenerek verilere hızlı ve güvenli erişilmesi sağlanmıştır. Takvimler 1980 yılını gösterdiğinde C++ dili icat edilmiş ve o zamandan bugüne ününü koruyarak gelmiştir. Bunun yanısıra 1986 yılında Objective-C dili icat edilmiş ve günümüze kadar aynı C++’da olduğu gibi ününü korumuştur. 90’lı yıllarda internetin hayatlarımıza girmesiyle yine yazılım sektöründe büyük devrimler olmuştur. 90’lı yılların başından itibaren Phyton, Visual Basic, Java, JavaScript ve PHP gibi önemli diller ortaya çıkmıştır. Bu diller ile birlikte yazılım sektörü çağ atlamıştır. Günümüzde ise C#, F#, Julia ve Swift dilleri yazılım firmaları ve mühendisleri tarafından en sık kullanılan dillerdir. Bu diller hem programlanma kolaylığı hem de hızlı işlem kapasitesi ile tanınırlar. Hastanelerden, karakollara neredeyse bütün devlet dairelerinde ve bunların yanısıra otellerde, restoranlarda büyük firmalarda da bu diller ile yazılan programlar kullanılır. Bu kullanılan yazılımlar da büyük kargaşaları önlerken hızlı ve kolay işlem yapma olanağı tanır.

 

Yazılım Teknolojileri


Dünden bugüne yazılım teknolojileri sürekli gelişmiştir ve teknoloji geliştikçe buna paralel olarak yazılım teknolojileri de gelişecektir ve sürekli arz-talep ilişkisi olan bir sektör olarak kalacaktır. Hayatımızın her yerinde kullandığımız yazılımların ufak tarihçesi işte böyledir ve hiç bir şekilde durmadan ilerleyecektir.

  • HİZMETLERİMİZ

    web platform .Net framework, Asp.Net, MVC, HTML5 teknolojileri ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik dinamik web uygulamaları

    windows platform C# .Net, WPF, Console teknolojileri ile kullanıcı dostu masaüstü uygulamalar

    mobil platform iPhone - iPad için xCode, android telefonlar için Android Studio, Windows Phone için Visual Studio üzerinde native uygulamalar

  • Ürünlerimiz