Hayatımızın Vazgeçilmezi Mobil Yazılımlar.
Dünden Bugüne Mobil Yazılımlar

 

Dünden Bugüne Mobil Yazılımlar

Akıllı telefon ve tabletlerle birlikte hayatımıza tamamen giren mobil yazılım, aslında sanıldığının aksine mobil web sitesi değildir. Bugün kullanılan mobil uygulamalar, çeşitli markalarda akıllı telefon ve tabletlerin IOS, Windows, Blackberry veya Android işletim sistemlerine göre geliştirilmiş özel mobil yazılımlardır. Bu mobil yazılımlar, cep telefonu veya tabletler için özel olarak kodlanmış yazılımlardır ve cep telefonu veya tablet boyutuna göre tasarlanırlar. En önemli özellikleri ise mobil web sitelerinde olmayan “push” yani anında bildirim yapma özellikleridir. Ayrıca mobil uygulamalar, özel bir yazılım kullanılarak GooglePlay Store, AppStore, AppWorld, Phone Store gibi uygulama platformlarına göre hazırlanırlar.


Mobil Yazılım


Mobil yazılım, aslında ilk olarak cep telefonlarının kullanılmaya başlandığı 1980 lerin ortalarında ortaya çıkmış yazılımlardır. Bugün kullanılan mobil uygulamalardan çok farklı olan bu mobil yazılımlar, o yıllarda sadece arama yapma veya mesaj gönderme gibi basit yazılımlardan oluşmaktaydı. Telefonlar da bugün kullandıklarımız gibi akıllı telefon olmadıkları için bu basit mobil yazılımlar, telefon için aslında yeterli geliyordu. Yine telefonda internet veya bilgisayara bağlanabilme gibi özellikler olmadığı için sonradan yüklenemeyen bu yazılımlar, satın alındığında telefonun üzerine yüklü olarak bulunuyordu. Ancak cep telefonların kullanımının artması ile birlikte hızla gelişen cep telefonu yazılım teknolojisi, yeni mobil yazılımlar kullanmaya başladı. Takvim, hesap makinesi, gelişmiş telefon rehberi, kronometre ve alarmlı saat gibi uygulamalar, yeni telefonların gelişmiş özellikleri olarak 1990 ların ortalarında piyasaya sürüldü. Bu yeni telefonlarda bulunan en büyük özellik ise aslında telefon kullanımı için bir işe yaramayan ancak telefon sahiplerinin çok sevdiği Tetris veya Snake gibi oyunlardı. Snake’in çok gelişmiş halinin bugün shilter.io oyunu olarak, dünya üzerinde milyonlarca kişi tarafından online olarak oynandığını belirttikten sonra, bu oyunların aslında ilk gerçek mobil yazılımlar olduğunu da söylemek gerekir.


Oyunlara olan bu ilgi arttıkça, mobil yazılımlar da hızla gelişmeye başladı. O zamanlar gerçek bir telefon devi olan Nokia, ilk kez Java tabanlı mobil yazılımlarını ve bugün de kullanılan Symbian işletim sistemini geliştirdi. Bu iki büyük adım, aslında bugün mobil yazılımlarının da temelini oluşturmaktadır. Yazılımlarda yaşanan bu büyük gelişmeler ile birlikte 2000 li yıllarda telefonlar da değişmeye başladı. Depolama alanları, pil güçleri artan, hafıza kartları ile birlikte kullanılabilen ve ekranları gittikçe büyüyen yeni telefonlar birer, birer piyasaya sürülmeye başlandı. İnternet teknolojisinin gelişmesi ve ucuzlaması ile birlikte telefonlarda da kullanılmaya başlandı ve böylece online oyun oynamak, müzik dinlemek ve video seyretmek mümkün hale geldi. Ancak asıl patlama 2004 yılında Facebook’un ve ilerleyen yıllarda diğer sosyal medya platformlarının hayatımıza girmesi ile yaşandı. 2007 yılında ilk iPhone ile birlikte IOS, 2008 yılında Android İşletim Sistemi tanıtıldı ve şirketler kendi mobil uygulama mağazaları üzerinden, yine kendi işletim sistemlerine uygun mobil uygulamalar yayınlamaya başladılar.

  • HİZMETLERİMİZ

    web platform .Net framework, Asp.Net, MVC, HTML5 teknolojileri ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik dinamik web uygulamaları

    windows platform C# .Net, WPF, Console teknolojileri ile kullanıcı dostu masaüstü uygulamalar

    mobil platform iPhone - iPad için xCode, android telefonlar için Android Studio, Windows Phone için Visual Studio üzerinde native uygulamalar

  • Ürünlerimiz