Yazılım, Teknoloji ve İnsan
Codex Blog
 • standard blog post with image

  Sürekli gelişen dünya şartları karşısında, toplum genelinde teknolojiye olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Buna bağlı olarak, başarılı bir ilerleme kaydedebilmek için kişiselleştirilmiş programlar zorunlu hale gelmiştir.

   

  Firmaların hangi sektörde hizmet verdikleri fark etmeksizin, hedef kitlelerine ulaşabilmeleri için web sitelerinin olması gereklidir. Kaliteli bir web sitesi ise özel yazılım uygulamalarının başarısına bağlıdır. 

  Devamini Oku
 • standard blog post with image

  Giderek büyüyen teknoloji çağında rekabet ortamının da giderek arttığı görülmektedir. Bu ortamda teknolojiyi verimli ve doğru bir şekilde kullanan şirketler, iş gücünden tasarruf ederek karlılık oranlarını arttırıyor. Teknolojini sunmuş olduğu fırsatlar sayesinde markalarını daha ileriye taşıyarak, Pazar paylarını genişletiyorlar.

  Devamini Oku
 • standard blog post with image

  Herhangi bir projeyi geliştirme yalnızca kodlamadan oluşmamaktadır. Öncelikle yazılım geliştirme yaşam döngüsü bulunmaktadır. Yazılımın hem üretim, hem de kullanım süreci boyunca geçirdiği tüm aşamalar yazılım geliştirme yaşam döngüsü olarak adlandırılır. Yazılım fonksiyonları ile alakalı gereksemeler sürekli olarak değiştiği ve genişlediğinden, söz konusu evreler devamlı bir döngü biçiminde ele alınır. Döngü içinde her hangi bir evrede geriye dönmek ve bir daha ilerlemek mevzu bahistir. Bu döngünün de temel bazı adımları vardır. Bunlar; Planlama, Analiz, Tasarım, Gerçekleştirim ve Bakım olarak sıralanırlar.

  Devamini Oku
 • standard blog post with image

  Yazılımlarda, istenilen durumları yerine getiren ve %100 işlevsel bir yazılım geliştirilmek isteniyorsa, mutlaka iyi bir gereksinim analizine ihtiyaç duyulmaktadır. Yazılım gereksinimi 2 türe ayrılmaktadırlar. Bunlardan birincisi işlevsel gereksinimler, ikincisi ise işlevsel olmayan gereksinimlerdir. Yani orijinal isimleri ile, Functional ve Nonfunctional gereksinimler. Gereksinimler istenilen, ihtiyaç duyulan her şey demektir.

  Devamini Oku
 • standard blog post with image

  İnternet teknolojilerinin ve sanal piyasanın büyük yükseliş gösterdiği açık bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu yükselişte web tabanlı yazılımların önemi çok büyük olduğu gibi, web tabanlı yazılım uygulamalarının sunduğu fırsatlar da çok fazladır. Bir ev hanımının büyük faydalar sağlayabileceği bir sistem olduğu gibi, büyük şirketlerin de büyük faydalar sağlayabileceği günümüz gelişmiş sistemleri arasında yer almaktadır.

  Devamini Oku
 • standard blog post with image

  Bilgisayarda donanıma hayat vererek bilgi işlem için kullanılan tüm programlara yazılım denir. Yazılım ile ilgili tanımlar yaparken akla ilk gelen kodlama olmasına rağmen yazılım geliştirme süreci sadece kodlamadan ibaret değildir. Yazılım geliştirme süreci yazılımın üretim ve kullanım aşamasında geçen süreçtir. Sizden beklenen kısa sürede hatasız bir iş gerçekleştirmeniz olduğundan Waterfall, Spiral, V-Shape, İnteractive, Agile Development gibi yazılım geliştirme yöntemlerinden birini kullanmanız gereklidir. Günümüzde çok sayıda yazılım model ve süreci olmasına rağmen daha basit ve kullanımı daha kolay olan Waterfall (Çağlayan) modeli daha fazla tercih edilmektedir.

  Devamini Oku
 • standard blog post with image

  Mobil ürün ve cihazların kullanımının süratle arttığı günümüz dünyasında büyük kurumsal şirketlerin müşterileri için ürettiği mobil uygulamalar artık orta ve küçük ekonomi dalında hizmet veren şirketler için de popüler ve gerekli bir müşteri yaklaşım yolu olarak görünüyor.

  Devamini Oku
 • standard blog post with image

  Mobil uygulama geliştirmek isteyenler için başlangıç olarak ne yapılacağı, hangi noktadan hareket edileceği sorusu çoğu zaman sıkıntı yaratabiliyor. Özellikle sağlam bir kullanıcı kitlesi olan Apple ürünlerinin işletim sistemi olan iOS tabanlı uygulamalar geliştirmek Apple’ın 2008 yılında tanıttığı iPhone 3G’nin çıkışından beri popülerliğini ve yükselişini koruyor. Buna ek olarak günde yüzbinlerce dolarlık işlerin döndüğü App Store uygulamalarında bazı doğru bilinen yanlışlardan kurtularak istediğiniz hedefe ulaşabilirsiniz.

  Devamini Oku
 • standard blog post with image

  Tüm mobil uygulamaları yazılım firmaları çalışanlarının iş yapma biçimini artık değiştiriyor. Bugünkü kullanıcılar kendilerini kurumsal kaynaklara daha da bağlayan ve verimliliklerini artıran uygulamalar ile mesai arkadaşlarının işbirliğini teşvik eden uygulamalar istiyorlar. Akıllı olan şirketler, artık çalışanlarını şirket onaylı umumî ve ferdî yapım dâhili uygulamalarla oldukça güçlendiriyorlar.

  Devamini Oku
 • standard blog post with image

  Özellikle Android geliştirme araçları ile ilgili olarak android geliştirme sistemleri akıllı ürünlerde tabletlerde mobillerde bulunmaktadır. Bu araçlara dönük olarak geliştirilmiştir. Böylelikle hızlı ve kullanılabilen bir uygulamada olmuştur. Yazılım şirketleri bu ürünü bu modellere uyarlayarak çok fazla kullanıcı kitlesinin yaralanabilmesini sağlamaktadır.

  Devamini Oku