Teknoloji ile geleceğinize yön verin.
Bir Yazılım Bir Telefon

Bir Yazılım Bir Telefon

2007 yılında ilk iPhone1 akıllı telefonun tanıtılması ile birlikte kökten değişen akıllı telefon dünyasının geçmişi, aslında sadece 23 yıl kadar geriye gitmektedir. 1993 yılında IBM’in yarattığı ve Simon adını verdiği akıllı telefon ile birlikte mobil cihaz dünyasındaki mobil yazılım gelişmeleri, günümüzde hiç durmadan ilerlemeye devam etmektedir. Ancak bu dünyada Apple’ın yeni iPhone modelleri ile her zaman özel yerini korumaya ve geliştireceği yeni teknolojiler ile merak uyandırmaya devam edeceğini söyleyebiliriz. Apple’ın pazardaki önderliğini sağlayan ise, sadece Apple telefon ve tablet mobil cihazlarında kullanılabilen özel yazılımı IOS olmaktadır. Diğer akıllı telefonların büyük bir kısmı ortak olarak Android işletim sistemini kullanırken, Apple IOS ile tüm cihazlarının birbirini kolaylıkla tanımasını ve birlikte işlem yapmasını sağlamaktadır. 2016 yılının Haziran ayında Apple Geliştiriciler Konferansı’nda tanıtılan IOS 10 Beta sürümünün gönüllü kullanıcılar tarafından geliştirilerek, Eylül ayında IOS 10 işletim sistemi olarak tüm mobil cihazlara gelmesi beklenmektedir.


IOS mobil işletim sisteminde uygulamalar, AppStore üzerinden telefon ve tabletlere ücretli veya ücretsiz olarak indirilmektedir. AppStore uygulamalarında kullanılan ortak dil ise; Objective-C ve Swift program dilleridir. Eğer AppStore için iPhone uygulama geliştirme ye karar verdiyseniz ihtiyaç duyacaklarınız; Apple MacBook veya iMac bilgisayar, Xcode programı, Objective-C ve Swift program dilleri ve IOS Developer program üyeliğidir. Uygulamanız iTunes Connect ile Apple’a gönderildikten sonra incelenecek ve uygunsa onaylanarak AppStore’da yayınlanacaktır.


Xcode programı, IOS uygulamalarını yazmanız ve test etmeniz için gerekli olan bir programdır ve sadece Apple masa üstü veya diz üstü bilgisayarlarında kullanılabilmektedir. Swift programlama dili ise Objective-C’ye göre daha yeni bir programlama dilidir. Swift, bugün Aplle’ın da üzerinde ısrarla durduğu bir dildir, ancak Objective-C program dili de şu an Apple uygulamaları için sıklıkla kullanılmaktadır.


Eğer uygulama yazma konusunda ısrarlıysanız bu iki programlama dilini de öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. IOS Developer program üyeliği, yıllık 99 $ ödeyerek kendi Apple kimliğiniz ile üye olacağınız bir program üyeliğidir. Bu programa üye olamadan Apple’a uygulama göndermeniz mümkün değildir. IOS Developer programına üye olduktan sonra, iTunes Connect programına giriş hakkı elde etmiş olursunuz. Doğal olarak programda yer alan bütün sözleşmeleri imzaladıktan ve onayladıktan sonra mobil uygulamanızı Apple’a gönderebiliyorsunuz. Mobil uygulamanız, bu aşamada Apple yazılım yetkilisi tarafından incelenip, değerlendirilir. Değerlendirme içerik, kod yapısı ve görsellerle ilgilidir. Onay geldiğinde ise mobil yazılımınız AppStore’da yayınlanmaya başlayacaktır.

  • HİZMETLERİMİZ

    web platform .Net framework, Asp.Net, MVC, HTML5 teknolojileri ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik dinamik web uygulamaları

    windows platform C# .Net, WPF, Console teknolojileri ile kullanıcı dostu masaüstü uygulamalar

    mobil platform iPhone - iPad için xCode, android telefonlar için Android Studio, Windows Phone için Visual Studio üzerinde native uygulamalar

  • Ürünlerimiz