Teknolojik hayallerin adım adım aşamaları.
Bir Projenin Aşamaları

Bir Projenin Aşamaları

Bir projenin gerçekleşmesi hayalinizin ya da fikrinizin tam da karşılığı olan bir yazılıma ulaşamadığınız andan itibaren başlar. Öncelikle ihtiyaçların belirlenmesi ve uygun yazılımın düzgün bir içerikle gerçekleştirilmesi gerekir. Bir yazılımın kullanıcılar tarafından kabul edilebilir olması da kullanıcı dostu bir arayüze sahip olmasından geçer.


Bir proje, onu kullanacak olanlar için en uygun fayda sağlamasının yanında fikir sahiplerinin hayallerini gerçekleştirebilmesi ile de hayat bulacaktır. Bu da projenin geliştirici tarafından öncelikle çok iyi planlanmasını, tasarımcı tarafından da uygun ve çok iyi tasarlanmış bir arayüze sahip olmasına bağlıdır.


Front-End Development olarak adlandırdığımız “Arayüz Geliştirme” hazırlanan arayüz tasarımının yazılım kodu kullanılarak hayata geçirilmesidir. Geliştiricinin hazır olan tasarımın arayüzünü iyi bir şekilde kodlayabilmesi için grafik programlarının kullanım bilgisine sahip olması gerekir.


Bu noktada “Arayüz Tasarımcısı” ile Arayüz Geliştiricisi” arasındaki farkı belirtmek gerekir ise, Arayüz Tasarımcısı; ağırlıklı olarak grafik tasarım uygulamalarını kullanıp kullanıcı deneyimlerini de dikkate alarak çalışmasında belirlenen ihtiyaçlara cevap veren sayfa çizimleri yapar. Elindeki malzemeyi doğru ve etkin kullanır ve ortaya adeta bir tablo çıkarır. Arayüz Geliştirici ise, bu boş sayfalar üzerinden onu daha da değerli duruma getirecek şekilde ve eğer internet üzerinde de kullanılacak ise bu kullanımı kolaylaştıracak şekilde, onu kullanılabilir duruma getirir.


Back-End Development ise, PHP, C#, C++, JSP, gibi yazılım dillerini bilen, veri tabanı yönetimi konusunda da uzman olmasa da yeterli bilgiye sahip Yazılım Uzmanlarının, arayüz kodlaması bitmiş olan bu uygulamayı çalışır hale getirebilen ve bunu yaparken içerik sağlayıcısının ya da sistem yöneticisinin işini kolaylaştıracak küçük uygulamalar ekleyebilen kişidir. Yazılım Uzmanları, performans ve güvenlik gibi önemli konularda da gerekli önlemleri almak zorundadır ve hiç şüphesiz onların ne kadar başarılı oldukları bu konuda yaptıkları ile ölçülecektir.


Doğruyu söylemek gerekirse, arayüz tasarımı işin en zor ve oldukça zahmetli kısmıdır. Çünkü hayal edileni ekrana taşımak ve ancak iyi bir tasarım sayesinde olacaktır. Ve ancak iyi bir tasarıma bağlı olarak kullanıcılar uygulamaları tercih edip kullanıyor ya da kullanmıyorlar. Kodlayıcılar ise, bu ekranlar sayesinde nereye gideceklerini bilirler ve ellerindeki haritaya göre işi, adım adım tamamlayabilirler.


Bir yazılımın başarısı bu üçlünün yani, “Arayüz Tasarımcısı”, “Arayüz Geliştiricisi” ve “Yazılım Uzmanı”, üçlüsü başarısına bağlıdır. Biri olmazsa ya da biri işini doğru yapmazsa, sonucun başarıya ulaşması hemen hemen imkânsız olacaktır…

  • HİZMETLERİMİZ

    web platform .Net framework, Asp.Net, MVC, HTML5 teknolojileri ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik dinamik web uygulamaları

    windows platform C# .Net, WPF, Console teknolojileri ile kullanıcı dostu masaüstü uygulamalar

    mobil platform iPhone - iPad için xCode, android telefonlar için Android Studio, Windows Phone için Visual Studio üzerinde native uygulamalar

  • Ürünlerimiz