Mobil Dünyada Kendinize Yer Açın.
Android İşletim Sisteminin Mobil Dünyaya Etkisi

Android İşletim Sisteminin Mobil Dünyaya Etkisi

Mobil dünya android uygulamalar ile büyüyor görüşü gün geçtikçe artmaktadır. Bununla ilgili yorum öncesinde, mevcut mobil cihazların işletim sistemlerinin neler olduğuna ve aralarındaki farklara göz atmak faydalı olacaktır. Bunlar;


* IOS İşletim Sistemi: Mobil cihazlar için ilk oluşturulan işletim sistemidir ve Iphone için hazırlanmıştır. Bugün Apple marka akıllı telefon ve cihazlarında kullanılmaktadır.
* Android İşletim Sistemi: Mobil işletim sistemi olarak IOS'dan hemen sonra oluşturulmuştur ancak tek bir marka için kullanılmamaktadır. Pek çok akıllı telefon ve cihaz üreten markaların kullanıma açık bir platformdur.
* Windows İşletim Sistemi: Microsoft tarafından 2002'de oluşturulan ve " Windows Mobile 2002 " olarak adlandırılmış sistem istenen başarıyı yakalayamadığından uzun süre atıl durumda tutulmuştur. Windows Phone çalışmalarıyla 2012'den sonra tekrar adını duyurmaya başlamıştır.


Bu işletim sistemlerine ait genel özellikleri sıralayacak olursak, farkları daha net ortaya çıkacaktır;


1 - IOS İşletim Sistemi; sadece Apple ürünlerinde kullanılabilmekte ve AppleStore üzerinde bulunan uygulamalar ( Apple tarafından denetlenmiş ve onaylanmış uygulamalar ) yüklenebilmektedir. Amaç, kendi kullanıcı grubunun güvenliğini sağlamak olduğundan, açık bir platform değildir. Pahalı bir işletim sistemidir.
2 - Android İşletim Sistemi; marka bazlı bir işletim değildir. Linux tabanlı ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Ucuz ve kolay kullanım sunan bir işletim sistemi olması nedeniyle, pek çok marka mobil cihazda kullanılmaktadır. Uygulamalar Google Play Store'dan indirilebilmektedir. Pek çok uygulama bulunmaktadır ve bunlar incelenmemektedir. Ancak bir müşteri şikayeti olması durumunda Google Play Store tarafından incelenip, şikayet sahibine bilgi verilmektedir.
3 - Windows İşletim Sistemi; Windows Phone olarak da bilinen bu işletim sistemi için, IOS'a benzer ya da paralel diyebiliriz. Ancak Windows akıllı telefonların pratikte kullanımının karışık olması nedeniyle, çok rağbet görmemektedir. Marketinde uygulamalar bulunmaktadır ancak mevcut durumda Apple Store ya da Google Play Store kadar çeşitli ve güncel görünmemektedirler.


Android işletim sisteminin farkları ve mobil dünyaya etkileri


Mobil dünya android uygulamalar ile büyüyor konusuna geri dönecek olursak; açık kaynak kodu olması nedeniyle, pek çok yazılım firması ya da girişimci tarafından hazırlanan uygulamalar Android'de yer almaktadır. 2015 verilerine göre 1 milyon 600 bin den fazla uygulamaya Android üzerinden ulaşmak mümkündür. Bu sayı IOS için 1 milyon 500 bin civarındadır. Android'in sağladığı özgürlük alanı sayesinde her gün yeni özelliklere sahip uygulamalar geliştirilip kullanıcılara sunulabilmektedir. Bu anlamda; Android bir tür lokomotif görevini üstlenmiştir. Bunu göz önüne alarak; mobil dünya android uygulamalar ile büyüyor demek mümkündür.

  • HİZMETLERİMİZ

    web platform .Net framework, Asp.Net, MVC, HTML5 teknolojileri ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik dinamik web uygulamaları

    windows platform C# .Net, WPF, Console teknolojileri ile kullanıcı dostu masaüstü uygulamalar

    mobil platform iPhone - iPad için xCode, android telefonlar için Android Studio, Windows Phone için Visual Studio üzerinde native uygulamalar

  • Ürünlerimiz